20 Haziran 2010

CNN, Manute Bol’un kariyerinden fotoğrafları kısa notlarla web sitesine koymuş. Paylaşmamak, bu koca adama olan sevgi ve saygımıza, çocukluk yıllarımıza ihanet olurdu:

* 1985: ABD’ye geldikten sonra bir süre Cleveland State’e devam etti.Sonra Bridgeport üniversitesine transfer oldu. NCCA ikinci liginde Purple Knights’ta, 22.5 sayı-13.5 ribaunt-7.5 blok ortalama ile oynadı.

* 1985: Bridgeport’taki bir sezonun ardından 2.31 m’lik Bol, 1.70’lik Spud Webb’in formasını giydiği Rhode Island Gulls ile sözleşme imzaladı.

* Bol, 8 maçta 12 blok ortalamasını tutturdu. Sezon bittiğinde, ikinci turda (31. sırada) Washington Bullets tarafından seçildi. Takım arkadaşı Webb de dördüncü turda (81. sırada) Detroit Pistons tarafından seçildi.

* 1987: Bol takım arkadaşı Moses Malone ile, NBA tarihinin en ürkütücü dev ikililerinden birini oluşturdu. Çaylak sezonunda 80 maçta, ortalama 5 blok ile oynadı. 397 blok ile NBA çaylak rekorunu belirledi.

* 1988: Bol D.C.’de kısa sürede yıldız oldu. Bullets’ın deplasman maçlarındaki seyirci adedini de yükseltti.

* 1988: Bullets’da geçirdiği 3 sezonun ardından Goldan State’e Dave Feitl ve 1989 ikinci tur draft hakkı karşılığında takas edildi.

* 1989: Bol rakip takımın uzun adamını savunması için hep post’da oynatılırdı. Ama Warriors koçu Don Nelson onu 3 sayı atışları yapması için cesaretlendirdi. Golden State’deki ilk sezonunda kariyer rekoru kırıp 91 üç sayı denemesinde 20 isabet buldu.

* 1990: İkinci sezonunda ortalama 2 sayı – 4 riabunt – 4 blok ile oynadı. Ardından 76ersa ilk tur draft hakkı karşılığında transfer oldu (ki seçilen oyuncu Chris Gatling).

* 1992: Philadelphia’da Bol kısa sürede Charles Barkley ile dost oldu. Barkley, Sports Illisturated’a 1990 yılında verdiği röportajda “Bir çok insan çok uzun olduğu için ve görünüşü yüzünden ona acıyordu.Amaşunu söyleyeyim ki herkesin Manute Bol olduğu bir dünyada yaşamayı çok isterdim. Akıllı, New York Times okuyor. Bir çok konuda neler olup bittiğini biliyor. O hayatı sadece basketbol olan oyunculardan biri değil. Basketbol onun sadece yüzde biri. Geçen gün ne hakkında konuşuyordu biliyor musunuz? Süt. Çocukken sütü direk inekten sağarak içtiğini anlatıyordu. Dedi ki “Charlie, ne demek yağsız süt-yüzde iki yağlı süt-ve diğer çeşitleri?! İnekler yağsız süt vermez, yüzde iki yağlı süt vermez. Bunu içmememiz lazım”. ”

* 1995: Philadelphia’daki üç sezonun ardından eskileri dahil birçok takımda dolaştı: Miami, Washington, Philadelphia, Golden State… Şubat 1995’de profesyonel basketbol kariyerinin son yılını Florida Beach Dogs’da geçirdi.

* 1996: Kariyeri sona erse de spotlardan asla uzak düşmedi.

* 2001: Ama Bol’un esas tutkusu, köklerinin olduğu Sudan halkının yaşamını daha iyi hale getirmek için çalışmaktı. Aşağıdaki fotoğrafta eski karısı Ajok Giugwol ve 19 aylık oğlu Bol Manute Bol ile görülüyor.

* 2002: 2002 sonbaharında, Sudan’daki çocuklara yardım amacıyla hokey takımı Indianapolis Ice ile bir günlük sözleşme imzaladı. Tabi ki boyu ve uymayan kayma malzemeleri yüzünden sahada yer alamadı. Ama maç, sezonun en çok seyirci çeken karşılaşması oldu (5859).

* 2003: Yine yardım toplamak için bu sefer jokeyliğe soyundu.Indiana At Yarışı Komisyonu lisansına sahip en uzun boylu jokey ünvanını aldı.

* 2005: 2004 yılında Connecticut’ta ağır yaralandığı bir trafik kazası geçirdi. Sürücü hayatını kaybetti. Bol’un boynu kırıldı. Ama yaklaşık bir yıl sonra, onu NBA tribünlerinde görmeye başladık.

* 2006: New York’tan Washington’a yapılan Sudan’a Özgürlük Yürüyüşü’ne öncülük etti. Yürüyüşün amacı Sudan’daki soykırım ve köleliğe dikkat çekmek ve Amerikan hükümetine Sudan’daki siyah Afrikalılara uygulanan bu vahşeti durdurmaları için çağrıda bulunmaktı.

* 2009: Ciddi böbrek rahatsızlığı yüzünden 11 gündür hiçbir şey yiymediği hastane günlerinden önce Sudan’da dinlenirken…

Manute Bol Classic Photos

ebru, Genel, kategorisinde yazmış. 1 Yorum yapılmış (Yorumlar)
Etiketler :